سایت دانلود فیلم و سریال ایرانی

سایت تفریحی و دانلود فیلم ایرانی

زندگینامه ی جت لی

یکی از بزرگترین ستاره های اکشن جهان ” جت لی لیان جی ” است

که در 26 آپریل 1963 در حومه پکن پایتخت چین به دنیا امد .

– قسمتی از زندگی نامه او را در زیر از زبان خود ” جت لی ” بخوانید :

– اعضای خانواده ی من عبارت بودند از مادر, دو خواهر و دو برادر که ازمن بزرگتر بودند.در دو سالگی پدر خود را از دست دادم و هیچ تصویری از او در ذهن ندارم و چون بچه اخر بودم مادرم نمیگذاشت هر کاری که کمی دران احتمال خطر می رفت انجام دهم ومن نمی توانستم کارهایی را کهتمام بچه های هم سن من انجام می دادند را انجام دهم . من طوری بار امده بودم که اگر می گفتند ” به این دست نزن ” محال بود به ان دست بزنم . این اولین خاطرات کودکی من بودند و من در چنین حال و هوایی بزرگ شدم .

در هشت سالگی به کلاس اول رفتم. به دلایلی که خودم هم نمی دانم محبوب همه معلمها بودم و انها مرا لوس کرده بودند حسابی نازم خریدار داشت وهنوزهم نمی دانم کارشان درست بود یا نه ولی برایم جالب که هر درسی را امتحان میدادم بیست می شدم. فقط کلاس موسقی برایم عذاب اور بود. معلمم به خوبی

از این موضوع باخبر بود. روز امتحان معلم مان اخرازهمه اسم مرا صدازد ” لی لیان جی “.

ازجا بلند وتوی دلم گفتم : لعنتی !

معلمم گفت : امروز گلو درد داری نه ؟ من که از تعجب دهانم باز مانده بودگفتم : هان ؟ بهترین فرصت بود که از زیرش در بروم ولی مادرم مراطوری بار اورده بود که هیچ وقت دروغ نگویم به همین دلیل مات و مبهوت

با دهان باز همانطور سر جایم ایستادم. معلمم دوباره تکرار کرد :اگر گلودرد داری مجبور نیستی امتحان بدهی بنشین ” بیست “.

اموزش ” ووشو ” ( این هنر جنگی مسلط بر سرزمین چین است وبدلیل قدرت تحرک و سرعت عمل زیاد ان ازسوی دولت ومردم چین مورد توجه زیاد قرارگرفته است) را از تابستان 1971 شروع کردم. تمام بچه ها بر حسب

سال تحصیلی شان در یک رشته ورزشی مشغول شدند وکلاس اولی ها رابه کلاس ” ووشو ” فرستادند ولی ما هیچکدام نمی دانستیم که این چه جور ورزشی است.با امدن پاییز و باز شدن مدرسه ها از هزار نفری که در کلاس های ” ووشو ” ثبت نام کرده بودندفقط بیست نفر باقی ماندند و بقیه اخراج شدند و من از اینکه در بین این بیست نفر بودم احساس غرورمی کردم به علاو ه تنها کلاس اولی مدرسه خودمان در اینجابودم . در این اکادمی استاد او ” ووبن ” دریافت که ” لی ” دارای یک استعداد ذاتیبرای فراگیری این هنر رزمی دارد.چون ” لی ” در دو سالگی پدرخود را از دست داده بو د علاقه زیادی به ” وو ” پیدا کرده بود و همین امر باعث پیشرفت زیادی در اوشد .

– در 1974 برای گذراندن یک دوره اموزشی دیگر انتخاب شدم. دولت در صدد بود بهترین ” ووشو ” کا ر جوان کشور را انتخاب کند. این انتخاب ماه ها طول کشید و بالاخره مربیان سی نفر از بهترین ها را به عنوان برگزیده ها معرفی کردند که من هم جزو انها بودم. قرار بود این گروه ازچهار شهر بزرگ امریکا سفر کنیم و ” ووشو ” ی چین را به نمایش بگذاریم .

فیلمو گرافی

– جت لی در سن 16سالگی اولین فیلم خود را به نام ” معبد شائولین ” بازی کرد و به شهرت زیادی در چین دست یافت .او بسوی امریکا رفت و در سال 1988 در فیلم “ا ژدهای مبارز ” به ایفای نقش پرداخت .

اما این فیلم با شکست روبرو شد و تماشاچی زیادی پیدا نکرد .

اما ” جت ” درکار خود شکست نخورد و به کمک تهیه کننده و کارگردانیبه نام ” تسوی هارک ” در سال 1990 فیلمی به نام ” استاد ” را بهنمایش در اورد .

– تسوی می خواست ” جت ” را به یک ستاره جهانی تبدیل کند. او توانست ” جت ” را به هنگ کنگ باز گرداند و در این زمان فیلم” روزیروزگاری در چین ” را در سال 1991 و همچنین ” شمشیر زن ” را در سال 1993 ساخت

و در ادامه ” جت ” با انتخاب فیلم ” اخرین قهرمان ” در سال 1993 و بازی در آن مردم را به تعجب واداشت .

– در سال 1994 ” جت ” به همراه ” یوئن وو پینگ ” کار گردان در حال ترقی و ” گوردون چان ” تصمیم به بازسازی فلسفه بروس لی وساختن فیلمی مانند فیلم ” مشت های خشم ” گرفتند . ” جت ” درابتدا برای بازی در این فیلم کمی تردید داشت. اما ” جت و یوئن و چان “

به دقت کار کردند و بسیار راضی بودند که هم فیلمی برای ادامه سبک بروس لی و هم اینکه یک فیلم اصیل چینی را می سازند و هم اینکه سبک جدیدی در فیلم سازی ارائه می دهند( و ان استفاده از بند سبکی که در ان بنظر بیننده می رسد که بازیگر می تواند پرشهای بزرگ ویا حرکات سریع انجام دهد در حالی که این کارها بوسیله بندانجام می شود وبعد بوسیله جلوه های ویژه تصویری این بند ها حذف می شود)است. البته ” جت ” با این سبک اشنایی داشت در فیلم ” روزی روزگاری درچین ” از این سبک استفاده کرده بود ) وبخوبی توانست این نقش را ایفا کند ونتیجه این تلاشها رسیدن به موفقیت بسیار بزرگ وساخته شدن فیلم ” مشت افسانه ” بود .

– جت بار دیگر به همکاری با ” تسوی هارک ” پرداخت و سال 1996 در فیلم ” ماسک سیاه ” به ایفای نقش پرداخت .

– در سال 1997 دوباره پای خود را در کفش ” وانگ فی هونگ ” ( یکی از اسطوره های چین) کرد و به ایفای

نقش در یکی دیگر از سری فیلم های اصیل چینی به نام ” روزی روزگاری در چین و امریکا ” پرداخت .

– در سال 1998 ” جت لی ” اولین کار

هالیوودی خود را در کنار بازیگر و کارگردان امریکایی ” مل گیبسون ” انجام داد

و در فیلم ” اسلحه مرگبار 4 ” به ایفای نقش پرداخت اما این فیلم از نظر تجاری شکست

خورد ولی این فیلم به معرفی ” جت ” به دنیای سینما کمک کرد. در سال 1999 بازی در فیلم ” ماتریکس ” به ” جت پیشنهاد شد که او بدلیل مشکلی (به گفته خود او:به همسرم قول داده بودم که اگرباردار شدی کارم را یکسال رها می کنم تا بچه به دنیا بیاید ) که برای او پیش امد بازی در این فیلم را رد کرد .

– ” جت لی ” در سال 2000 در فیلم ” رومئو باید بمیرد ” به کارگردانی

” اندرز بارتکوویاک ” دومین اثر خود را در امریکا بازی کرد واین فیلم به موفقیت دست یافت و باعث شد به معروفیت ” جت ” در امریکا افزوده شود .

در سال 2001 در فیلم ” بوسه اژدها ” در نقش یک گارد ویژه درپی وقوع جنایتی هولناک وماجرای قتل رئیس خود وارد صحنه می شود و مبارزات فوق العاده ای را از خود به نمایش می گذارد .

– در سال 2001 ” جت ” در فیلم دیگری به نام ” یگانه ” بازی کرد که یک فیلم تخیلی با هنرهای رزمی سنتی است که ” جت ” در دونقش منفی ومثبت فیلم بازی می کند .

– در سال 2002 در فیلم ” قهرمان ” بازی کرد و ساخت این فیلم باعث شد ” جت ” از گروه امریکایی خود جدا شود و به چین بازگردد .

فیلمبرداری این فیلم یک سال به طول انجامید. این فیلم سرشار از صحنه ها ی مبارزه با شمشیر است و ” جت لی ” در لباس چینی به اصالت واقعی خود در می اید .

در سال 2003 ” جت ” دوباره به امریکا بازگشت و در فیلم گهواره تا گور ” به کارگردانی ” اندرز بارتکوویاک ” یکی از بهترین بازی های خود را ارائه کرد . د ر این فیلم قدرت و زیبایی هنرهای رزمی با داستان قوی و صحنه های چشمگیر فیلم ترکیب شده اند و به گفته تهیه کننده فیلم : مبارزه های فیلمبرداری شده قبلا هرگز در هیچ فیلم دیگری به چشم نخورده است .

– اخرین فیلمی که ” جت لی ” در ان به ایفای نقش پرداخته است فیلم ” Unleashed بی فطرت ” است که در سال 2005 بر پرده سینمااکران شده است. او در این فیلم در نقش ” دنی سگ ” شخصی که ازابتدا رابطه ا ش با دنیای بیرون قطع شده تا کودکی باقی بماند و به صورت سگی مهاجم در بیاید .

قرار است در سال 2006 فیلمی به نام ” fearless ” از “جت لی ” به نمایش در اید .

” جت لی ” سبک خود را دارد و در حقیقت او از هیچکس تقلید نمی کند او خودش است و این تمام موفقیت اوست .

حفظ حقوق تهیه کنندگان داخلی

دانلود فیلم ایرانی

اشتراک در شبکه اجتماعی

بیوگرافی نویسنده مدیر سایت

امیر علی هستم براتون می نویسم...

مشاهده تمامی 2382 پست

ارسال دیدگاه جدید

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.